دیافراگم دوربین چیست و در عکاسی خیابانی چطور باید باشد؟

Aperture1 800x321 - دیافراگم دوربین چیست و در عکاسی خیابانی چطور باید باشد؟

مقدار باز شدن دهانه لنز را اصطلاحا دیافراگم Aperture می گویند و با f نشان می دهند: f/2.8 ، f/4 ، f/5.6 و …
توجه داشته باش که با هر درجه ای که عدد دیافراگم رو کم کنی، لنز بازترمیشه و نور بیشتری به دوربین وارد میشه. هر چه دیافراگم رو بسته تر کنی نور ورودی به دوربین هم کمتر میشه و عدد مربوط به دیافراگم بیشتر میشه. مثلا f/1.8 دریچه دیافراگم خیلی باز و در f/22 دریچه دیافراگم خیلی بسته است.

 

عمق میدان چیست و چه ربطی به دیافراگم دارد؟
به قسمتی از عکس در جلو و پشت نقطه زوم که توی فوکوس هست عمق میدان گفته میشه. با بازتر و بسته تر کردن دیافراگم میتونی بخشی از تصویر که میخوای در فوکوس باشه رو تنظیم کنی.

 

Aperture2 - دیافراگم دوربین چیست و در عکاسی خیابانی چطور باید باشد؟

 

fهای کم مثلا f/1.8 که دیافراگم خیلی بازه کمترین عمق میدان رو به ما میده. یعنی فاصله خیلی کمی در فوکوس هست.و هر چه عدد دیافراگم بالاتر بره و دریچه بسته تر بشه، عمق میدان افزایش پیدا میکنه و قسمت بیشتری از عکس در فوکوس قرار میگیره.

 

تغییر دیافراگم و عمق میدان چه تاثیری بر عکس داره؟
وقتی میخوای از یه سوژه یا جسم عکاسی کنی و میخوای فقط اون شی توی فوکوس باشه و پیش زمینه و پس زمینه محو باشه باید از دیافراگم بازتر استفاده کنی. اگه میخوای ناحیه بیشتری در فوکوس باشه باید دریچه دیافراگم رو بسته تر کنی.

 

Aperture3 - دیافراگم دوربین چیست و در عکاسی خیابانی چطور باید باشد؟

 

دیافراگم و عمق میدان در عکاسی خیابانی
معمولا در عکاسی خیابانی ما علاوه بر سوژه اصلی،میخوایم برای ایجاد داستان و درام، بخشی از فضای پیش زمینه و پس زمینه رو هم در فوکوس قرار بدیم. پس برای این کار باید دیافراگم رو بسته تر کنی و از fهای بزرگتر استفاده کنی. خود من به شخصه f/8 رو برای عکاسی خیابانی مناسب میدونم که فضای خوبی در پشت و جلو نقطه فوکوس رو واضح نشون میده. البته تو میتونی عدد دیافراگم مورد علاقه خودتو پیدا کنی که در اون عکس های بهتری میگیری.

پیشنهاد
آموزش عکاسی خیابانی از اریک کیم 2021 : نکات طلایی عکاسی خیابانی

 

چطور دیافراگم رو تنظیم کنم؟
برای تنظیم دیافراگم بر روی دوربین های دیجیتال دو راه وجود داره. در حالت اول دوربین رو روی حالت A یا AV قرار میدی که تقدم دیافراگم هست. در این حالت وقتی مقدار دیافراگم رو تنظیم کنی، دوربین با توجه به اون سرعت شاتر رو تنظیم میکنه تا نوردهی عکس طبیعی بشه. در حالت دیگه میتونی روی M یا Manual بذاری که در این حالت هم دیافراگم رو میتونی تغییر بدی و دوربین سرعت شاتر رو تنظیم کنه، و یا میتونی سرعت شاتر رو تنظیم کنی تا دوربین با توجه به اون دیافراگم رو تنظیم بکنه.

 

Aperture4 - دیافراگم دوربین چیست و در عکاسی خیابانی چطور باید باشد؟

با توجه به عکسی که میخوای بگیری باید دیافراگم رو تنظیم کنی. اگه فقط سوژه رو میخوای باید دریچه رو بازتر کنی و اگه پیش زمینه و پس زمینه واست اهمیت دارن بهتره دریچه رو ببندی.

خوشحال میشم اگه سوالی واست پیش اومده مطرح کنی.

meditation banner02 - دیافراگم دوربین چیست و در عکاسی خیابانی چطور باید باشد؟