آموزش عکاسی پرتره ۳ : از کجا شروع کنیم؟

erickim33 800x321 - آموزش عکاسی پرتره 3 : از کجا شروع کنیم؟

آموزش عکاسی پرتره

آموزش عکاسی پرتره ۱ : پرتره خیابانی چیست؟
آموزش عکاسی پرتره ۲ : اساتید عکاسی پرتره خیابانی

 

آموزش عکاسی پرتره ۳ : از کجا شروع کنیم؟

برای من عکاسی خیابانی فقط راه رفتن توی خیابان و گرفتن عکس نیست. بیشتر پیدا کردن لحظات ناب، آشنایی به غریبه ها و شنیدن داستان زندگی شونه.

برای گرفتن پرتره خیابانی نیازی نیست از قبل تصمیم بگیری که میخوای چیکار کنی.

به نظر من بهتره زیاد خودتو درگیر تعریف ها و قانون هایی که دیگران واسه عکاسی خیابانی دارن نکنی. بهتره همون کاری که دلت میخواد و ازش لذت میبری رو انجام بدی.

بهت پیشنهاد میکنم اینطوری شروع کنی که بگی من میرم بیرون قدم بزنم. دوربینم رو هم میبرم. اگه منظره جذابی دیدم عکاسی میکنم. اگه آدم جالب با تیپ خاصی دیدم ازش عکس میگیرم. اما اگه دلم خواست عکس میگیرم. اصلا اجباری در کار نیست.

قبل از هر چیز، عکاسی خیابانی باید لذت بخش و هیجان انگیز باشه.

پس باید بری توی خیابان و دنبال سوژه هایی با ظاهر و کاراکتر خاص باشی.

 

 

من همیشه میگم وقتی کسی رو تو خیابون میبینم که فکر اینکه ازش عکس بگیرم منو میترسونه یا به هیجان میاره، با خودم میگم باید از اون آدم عکس بگیرم.

راستی اینو یادت باشه، برای عکاسی پرتره خیابانی، اینکه از سوژه اجازه بگیری و بعد ازش عکس بگیری، باعث نمیشه ارزش عکست کم بشه.

برای من، بزرگترین ویژگی عکاسی پرتره خیابانی اینه که بهم این فرصت رو میده که غریبه ها رو بشناسم، داستان و ماجراشون رو بشنوم، باهاشون ارتباط برقرار کنم و با درداشون همدردی کنم.

aca - آموزش عکاسی پرتره 3 : از کجا شروع کنیم؟

شاید با خودت بگی مگه به همین راحتی میشه با غریبه ها ارتباط برقرار کرد . پای صحبتشون نشست. اما وقتی خودت امتحان کنی میبینی بخش زیادی از سوژه ها، خیلی علاقه دارن که سر صحبت رو باز کنن و از خودشون و زندگیشون بگن.

پیشنهاد
عکاسی با تلفن همراه بخش 4 : چطور با تلفن همراه عکس های حرفه ای بگیریم؟

البته وقتی کسی نمیخواد ازش عکس بگیری و راحت نیست، بهتره اصرار نکنی.

 

erickim 4 - آموزش عکاسی پرتره 3 : از کجا شروع کنیم؟

 

تمرین ۲ : با یه غریبه مکالمه کوتاهی داشته باش.

توی تمرین اول بهت گفتم که ارتباط چشمی برقرار کنی.

این بار ازت میخوام، بعد از ارتباط چشمی و لبخند، چند کلمه ای با یه غریبه، مثلا توی مترو یا صف بانک و … حرف بزنی.

نیاز نیست حرف خاصی بزنی. بلکه درباره چیزای کلیشه ای مثه آب و هوا و …

با این تمرین متوجه میشی برعکس باور ما، خیلی از آدما دوست دارن چند کلمه ای با کسی که نمیشناسن حرف بزنن و گاهی حتی درددل کنن و یا از چیزی شکایت کنن.

در ادامه این تمرین، ازت میخوام این کار رو با یه شخصی که ظاهری جدی و خشن داره انجام بدی. کسی که اول از حرف زدن باهاش واهمه داری.

اینو بدون که بدترین اتفاق ممکن در این مواقع این نیست که کشته بشی!!! بلکه حداکثر طرف مقابل حوصله نداره و میگه”برو پی کارت!”

اما به شخصه چیزی که واسه خود من اتفاق افتاده، خیلی از آدم ها به خصوص اونایی که در نگاه اول جدی و عبوس به نظر میان واکنش مثبتی دارن.

 

[ادامه دارد…]

 

منبع+

meditation banner02 - آموزش عکاسی پرتره 3 : از کجا شروع کنیم؟