آموزش عکاسی پرتره ۱ : پرتره خیابانی چیست؟

آموزش عکاسی پرتره

آموزش عکاسی پرتره ۱ : پرتره خیابانی چیست؟

مقدمه

من یه آدم برونگرا هستم که همیشه دوست دارم دور و برم شلوغ باشه. و با دیگران تعامل داشته باشم. دوست دارم با غریبه ها آشنا بشم و داستان زندگیشون رو بشنوم.

تا حالا مقاله های زیادی درباره عکاسی خیابانی نوشتم اما به نظرم چیز زیادی درباره عکاسی پرتره خیابانی نتونستم بنویسم. شاید واست سوال باشه که پرتره خیابانی با عکاسی خیابانی چه تفاوتی داره؟! و یا یه پرتره خوب باید چه مشخصاتی داشته باشه.

توی این دوره میخوام درباره این سوالا حرف بزنم و بر حسب تجربه خودم نکاتی رو گوشزد کنم.

 

eric kim street2 3 - آموزش عکاسی پرتره 1 : پرتره خیابانی چیست؟

پرتره خیابانی چیه؟

عکس چهره شخصی که توی خیابان گرفته شده رو پرتره خیابانی میگن. که اکثر اوقات با اجازه و اطلاع سوژه انجام میشه.

 

چطور یه پرتره خیابانی خوب بگیریم؟

برای من عکس پرتره خیابانی خوب، عکسی هست که بتونه بخشی از روح سوژه رو در خودش نشون بده. و همین طور احساسی رو به مخاطب منتقل کنه.

 

چطور به سوژه نزدیک بشیم؟

شنیدی که میگن چشم دریچه روحه؟ من کاملا با این حرف موافقم. اگه به نقاشی های معروف طول تاریخ نگاه کنی میبینی در بخش عمده اش سوژه داره مستقیم به شما نگاه میکنه. انگار که مستقیم به بیننده زل زده. با اینکار احساس رو منتقل میکنه که میتونه محبت، ترحم و یا حتی ترس باشه.

همیشه به ما گفتن توی جاهای عمومی به بقیه خیره نشو و توی چشم دیگران زل نزن. حتما دیدی که توی یه مکان عمومی، مثل اتوبوس یا آسانسور چقدر عجیبه که یه غریبه زل بزنه تو چشمات. همیشه وقتی نگاه دو نفر به هم میفته سریع نگاهشون رو میدزدن.

پیشنهاد
16 نکته آموزشی برای عکاسان پرتره- بخش اول

ارتباط چشمی کار سختی هست اما خیلی هم تاثیرگذاره. حتی گاهی دوستا و افراد نزدیک هم ارتباط چشمی زیادی ندارن.

برای شروع آموزش عکاسی پرتره یه تمرین خوب واست دارم تا باهاش بتونی ارتباط چشمی موثری داشته باشه.

aca - آموزش عکاسی پرتره 1 : پرتره خیابانی چیست؟

 

تمرین اول

برای یک دقیقه توی چشم یه نفر زل بزن!

من این رو از پروفسور تری اندرسون، استاد جامعه شناسی دانشگاه UCLA یاد گرفتم. اگه میخوای به ترس و احساس بد زل زدن تو چشم بقیه غلبه کنی این کار رو با یه دوست یا فرد نزدیک شروع کن.

تمرین این طور هست که روبروی اون شخص بایستی و بهش نزدیک بشی تا جایی که انگشتای پاهاتون به هم برسه. در این فاصله، مستقیم توی چشم طرف مقابل زل بزنی.

این کار رو واسه یه دقیقه ادامه بدی. بعد مدتش رو بیشتر کنی و در حالیکه توی چشم دوستت زل زدی، لبخند بزنی، صحبت کنی و… . بعد این کار رو با یه نفر که کمتر آشنا هستی انجام بدی.

وقتی واسه اولین بار این تمرین رو شنیدم گفتم کار عجیب و مضحکی هست.قبلا هرگز همچین کاری رو نکرده بودم.

اما بعد از تمرین و تکرار دیدم چقدر روی من تاثیر میذاره و چقدر راحت میتونم با بقیه ارتباط چشمی برقرار کنم.

با انجام این کار یاد گرفتم زل زدن توی چشم بقیه کار خیلی سختی هم نیست. به خصوص اگه با یه لبخند همراه باشه، توی اکثر موارد باعث واکنش خوب از طرف مقابل میشه.

این کار وقتی میخوای توی خیابان از غریبه ها عکاسی کنی، خیلی کمکت میکنه.

اینکه با لبخند به چشم دیگران نگاه کنی و سری تکان بدی باعث میشه طرف مقابل باهات احساس راحتی کنه و بدونه چیزی از طرف تو تهدیدش نمیکنه. مثل نشان دادن پرچم سفید میمونه.

پیشنهاد
اینفوگرافیک آموزش عکاسی دیجیتال در سه گام

این تمرین رو در خیلی از کارگاه هایی که میذارم آموزش میدم. چون شروع خیلی خوبی هست واسه اینکه بتونی توی خیابان به راحتی ارتباط چشمی برقرار کنی و با این کار خواهی دید چقدر عکاسی از غریبه ها راحت تر میشه.

[ادامه دارد…]

 

منبع+

meditation banner02 - آموزش عکاسی پرتره 1 : پرتره خیابانی چیست؟