عکاسی پرتره بخش ۴ : ترس از عکاسی در خیابان

Jazz Hands Los Angeles 2011 600x321 - عکاسی پرتره بخش 4 : ترس از عکاسی در خیابان

آموزش عکاسی پرتره

آموزش عکاسی پرتره ۱ : پرتره خیابانی چیست؟
آموزش عکاسی پرتره ۲ : اساتید عکاسی پرتره خیابانی
آموزش عکاسی پرتره ۳ : از کجا شروع کنیم؟

 

عکاسی پرتره بخش ۴ : ترس از عکاسی در خیابان

توی این بخش میخوایم درباره ترس از عکاسی پرتره خیابانی و همین طور چند راهنمایی عملی برای عبور از ترس از نزدیک شدن به غریبه ها توی خیابون و عکاسی ازشون حرف بزنیم.

“نه” هم یه جوابه!

گاهی پیش میاد که وقتی توی خیابون از چند نفر میپرسی که ازشون میتونی عکس بگیری جواب منفی میشنوی.

این جواب های منفی به خصوص واسه تازه کارا باعث کاهش اعتماد به نفس و خراب شدن کل روزشون میشه.

اما باید یاد بگیری جواب منفی رو هم راحت قبول کنی. این نشان دهنده این نیست که تو مشکلی داری، بلکه سوژه مورد نظرت علاقه ای نداره ازش عکاسی بشه. شاید لباس مناسبی نپوشیده. یا اینکه فکر میکنه ممکنه از عکسش سواستفاده بشه.

 

 

شاید شنیده باشی که میگن ترس از آمپول عذاب آورتر از درد آمپول هست.

توی این مورد هم همینه. گاهی ما فکر میکنیم با جواب منفی و رد شدن توسط طرف مقابلمون اتفاق خیلی بدی میفته و یا ما جلوی بقیه کوچک یا انگشت نما میشیم. درحالیکه حتی بدترین واکنش ها هم اینجوری که فکر میکنی نیستن.

علاوه بر این، به عنوان عکاس خیابانی، که میخواد به غریبه ها نزدیک بشه و ازشون عکس بگیره باید جسارت داشته باشی و ریسک و شکست رو بپذیری.

البته هر کسی از ممکنه رد شدن و جواب منفی بترسه و حس بدی بهش دست بده. این طبیعت انسانه. اما وقتی بهش فکر بکنی که با جواب نه چه چیزی رو از دست میدی کنار اومدن باهاش راحت تره.

پیشنهاد
دانلود کتاب الکترونیک ترکیب بندی پویا در عکاسی

 

تمرین ۳ : چالش ۵ بله و ۵ خیر

این تمرین رو توی چندین مقاله دیگه هم گفتم که خیلی هم جالب و کمک کنندس. تمرین اینجوریه که توی خیابان راه میفتی و از آدم ها میپرسی آیا میتونی ازشون عکس بگیری یا نه.
این کار رو باید ادامه بدی تا به ۵ جواب مثبت، و ۵ جواب منفی برسی.

aca - عکاسی پرتره بخش 4 : ترس از عکاسی در خیابان

این تمرین برای هنرجوهایی که توی کارگاه هام داشتم خیلی مفید بوده. حتی گاهی اتفاق افتاده که عکاس برای شنیدن ۵ جواب منفی تا شب داشته از آدما میپرسیده.

در این تمرین باید به دنبال جواب منفی باشی. چون جواب نه بخشی از تمرین هست. البته توانایی پذیرش جواب منفی تنها مختص عکاسی نیست و توی سایر بخش های زندگی هم کمک کنندس.

به نظر من باید بپذیری به عنوان یه عکاس که از غریبه ها عکاسی میکنه، که یه مقدار غیرطبیعی هست و ممکنه دیدن شخصی که با دوربین توی خیابان میگرده برای عده ای جالب باشه و بهت زل بزنن.

 

این همون خارج شدن از منطقه امن و راحت زندگی روزمره هست. باید خودت رو به چالش بکشی و برای پیدا کردن سوژه ها و روایت داستان های جالب تلاش کنی.

عکاسی خیابانی، به خصوص پرتره خیابانی، یه شکل ماجراجویی هم حساب میشه. اگه بتونی با جواب نه و واکنش منفی عده کمی کنار بیای و تمرکزت رو روی کار و پروژه ات بذاری لذت عکاسی خیابانی رو تجربه خواهی کرد.

راستی یادت باشه وقتی جواب منفی شنیدی با لبخند قبول کنی و بگی “باشه هر جور شما راحتین!” و بگذری و بری سراغ سوژه های دیگه. به همین راحتی!

پیشنهاد
آموزش عکاسی از بروس دیویدسون - بخش دوم

 

[ادامه دارد…]

 

منبع+

meditation banner02 - عکاسی پرتره بخش 4 : ترس از عکاسی در خیابان