استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

stephen shore06 800x321 - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

اساتید عکاسی خیابانی

استیون شور

متولد ۸ اکتبر ۱۹۴۷ – نیویورک

استیون شور، عکاس آمریکایی، که از پیشگامان عکاسی رنگی است. عکس های او عمدتا شامل صحنه های روزمره و اشیای ساده و پیش پا افتاده هستند.

 

stephen shore - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

استیون شور

 

شور در ۱۹۴۷ در نیویورک متولد شد. از همان سالهای کودکی به عکاسی علاقمند شد. در شش سالگی تاریکخانه مخصوص خودش را داشت!

قبل از ۱۰ سالگی با دوربین ۳۵ میلی متری عکس های رنگی میگرفت. در ابتدا تحت تاثیر کارهای واکر ایوان، عکاس آمریکایی، بود و در ۱۴ سالگی عکاسی را به عنوان حرفه شروع کرد.

 

شور با جاه طلبی خاص خود، درحالیکه فقط ۱۴ سال سن داشت، با ادوارد استیگن، رییس وقت دپارتمان عکاسی MoMA ، تماس گرفت. استیگن ۳ عکس از او را خریداری کرد. سه سال بعد، با اندی وارهول آشنا شد. وارهول آنقدر تحت تاثیر استعداد و شوق شور به عکاسی قرار گرفت، که او را به استودیو خودش دعوت کرد. او دو سال در این استودیو مشغول به کار بود.

 

stephen shore02 - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

 

در سال ۱۹۷۱، او تبدیل به دومین شخصی شد، که در زمان حیاتش، نمایشگاه انفرادی در موزه متروپولیتن نیویورک برگزار کرده بود. سپس امریکا و کانادا را در سفرهای جاده ای پیمود و عکاسی کرد. این درست وقتی بود که توجه و علاقه عموم به عکاسی رنگی جلب شده بود.

 

 

پیشنهاد
ویوین مایر ، عکاس خیابانی منزوی و ناشناس

 

در سال ۱۹۷۶ مجددا نمایشگاهی از عکس های رنگی خود را، در نیویورک برگزار کرد. در ۱۹۸۲ اولین کتاب خودش را با نام “مکانهای غیرمعمول” منتشر کرد. هر چند در آن زمان عکاسی رنگی در برابر عکس سیاه و سفید چندان مورد احترام نبود، آثار او توانستند به عنوان نمادی از عکس های هنری رنگی شناخته شوند.

 

 

stephen shore04 - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

 

عکس های او، بر کل صحنه متمرکز است تا بر سوژه خاصی. اکثر عکس های وی، عکس هایی معمولی، از سوژه ها و مکان های معمولی و ساه هستند که در زندگی روزمره دیده می شوند. اما شور به گونه ای هنرمندانه این صحنه ها را ثبت کرده است. پیدا کردن زیبایی در صحنه های پیش پا افتاده، با کمک رنگ، او را به یکی از اساتید عکاسی رنگی تبدیل کرده است.

 

شور همچنین برای فروشگاه ها و مجلات عکس های تبلیغاتی نیز گرفته است. از ۱۹۸۲ او مدیر دپارتمان عکاسی کالج برد می باشد. او چند سالی است که به عکاسی دیجیتال روی آورده است.
استفان شور در سال ۲۰۱۰ به عنوان عضو افتخاری انجمن عکاسی سلطنتی بریتانیا انتخاب شد.

aca - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

 

stephen shore03 - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

 

پیشنهاد
۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش پنجم

 

ویژگی های آثار استیون شور

عکاسی خیابانی رنگی

یافتن زیبایی و زندگی در صحنه ها و اشیای معمولی

ثبت هنرمندانه زندگی روزمره انسان ها

تمرکز بر کل صحنه به جای عنصر خاص

 

stephen shore07 - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

 

تجهیزات

اکثر عکس های او با دوربین های قطع بزرگ Deardorff گرفته شده اند. او به این دلیل از دوربین های قطع بزرگ استفاده میکرد که در آن زمان وجود گرین در عکس رنگی، ضعف به شمار می رفت.

از دوربین های دیجیتال انتخاب او Nikon D3 و Canon Mark III می باشند.

 

stephen shore08 - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

 

 

پیشنهاد
بچه های بلفاست، پروژه عکاسی خیابانی توبی بایندر

 

نقل قول ها

-اینکه یه چیز فوق العاده رو به عنوان سوژه عکاسی انتخاب کنی کار سختی نیست.چیزی که من بهش علاقه دارم اینه که در میان چیزهای عادی و پیش پا افتاده، سوژه جالبی برای عکاسی پیدا کنی.

-من دوست دارم عکس هاک حس طبیعی داشته باشه. مثل چیزی که در زندگی روزانه می بینیم.

– من از همه چیز عکس میگرفتم. از هر غذایی که میخوردم، هر آدمی که می دیدم، هر پیشخدمتی که سفارشمو میاورد، هر تختی که روش میخوابیدم.

من مجبور نیستم که توی عکس روی یه سوژه خاص فوکوس کنم. عکاس های من پر از جزئیات هستن. مخاطب برای درکشون باید وقت بذاره. یه مقدار به این طرف عکس نگاه کنه. مقداری به طرف دیگه. اون میتونه خیلی چیزای دیگه رو پیدا کنه.

 

stephen shore01 - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره

 

-عکاسا باید منظم باشن. باید در یه ساختار مشخص کار کنن. عکس بدون ساختار مثل جمله ای بدون رعایت گرامر میمونه. نه تنها قابل درک نیست که حتی قابل تصور هم نیست.

– عکاسی در جاهایی که تا حالا نبودم این مزیت رو داره که صحنه ها رو به صورت عادی و سرسری نمی بینم. من میتونم همه چیز رو تازه ببینم.

– موقع نقاشی شما طرح اولیه رو می کشین و بعد کم کم جزئیات و پیچیدگی ها رو اضافه میکنین. اما در عکاسی این پروسه برعکسه. شما همه جهان رو دارید. حالا باید با ساده کردن و حذف چیزهای غیرضروری، یه نظم ایجاد کنید.

 

 

منابع+و+

 

meditation banner02 - استیون(استفان) شور، یابنده زیبایی در زندگی روزمره