آموزش عکاسی با تلفن همراه بخش اول : نوردهی چیست؟

عکاسی با تلفن همراه

smartphone banner - آموزش عکاسی با تلفن همراه بخش اول : نوردهی چیست؟

بخش اول : نوردهی چیست؟
بخش دوم : آیا با دوربین تلفن همراه می شود عکس های خوبی گرفت؟
بخش سوم : چطور با نور طبیعی عکس های بهتری بگیریم؟
بخش چهارم : چطور با تلفن همراه عکس های حرفه ای بگیریم؟
بخش پنجم : چطور عکس سلفی بهتری بگیریم؟

بخش اول : نوردهی چیست؟

حالا دیگه کمتر کسی هست که تلفن همراه دوربین دار نداشته باشه. امروزه گرفتن یه عکس خیلی ساده شده. فقط باید دوربینتو از جیب یا کیفت بیرون بیاری و کلیک!

اما آیا واقعا عکاسی با تلفن همراه به همین خلاصه میشه؟ پس چطور یه کسایی عکس های فوق العاده ای با دوربین تلفنشون میگیرن و عکس های خیلی ها داغون و بی مفهمومه؟!

آیا برای عکاسی با تلفن همراه نیاز به آموزش و توجه به نکات خاصی هست؟

الان دیگه دوربین های تلفن های هوشمند پیشرفت زیادی کردن. به شکلی که با نصب اپلیکیشن هایی میشه تمام تنظیمات نوردهی رو خودت انجام بدی و از گوشیت مثه یه دوربین حرفه ای استفاده کنی.

حالا توی بخش اول آموزش عکاسی با تلفن همراه، میخوایم نوردهی و پارامترهایی که توش موثرن رو مرور کنیم.

اگه به عکاسی علاقه زیادی داری و میخوای چگونگی ثبت یه عکس خوب و استاندارد رو بفهمی این بخش رو با دقت بخون.

اما اگه حوصله تنظیمات دستی رو نداری، میتونی از حالت اتوماتیک دوربین گوشیت استفاده کنی. که اتفاقا در اکثر مواقع عکس های خوبی رو به وجود میاره.

infographic exposure triangle small2 495x1024 - آموزش عکاسی با تلفن همراه بخش اول : نوردهی چیست؟

برای مشاهده سایز بزرگ روی عکس کلیک کن

 

خوب اول “نوردهی” چیه؟

اساس ثبت عکس، تابیده شدن نور روی فیلم (دوربین های آنالوگ) و یا سنسور(دوربین های دیجیتال) هست. نور با عبور از لنز به فیلم یا سنسور برخورد میکنه و تصویر رو ثبت میکنه. اینکه چه مقدار نور وارد دوربین بشه تحت تاثیر ۳ شاخص (۱-دیافراگم ۲-سرعت شاتر ۳-ایزو) هست که اصطلاحا بهش مثلث نوردهی میگن.

پیشنهاد
ترفندهایی برای گرفتن عکس های حرفه ای با دوربین موبایل

با تغییر هر یکی از این مولفه ها، مقدار نور ورودی به دوربین تغییر میکنه.

aca - آموزش عکاسی با تلفن همراه بخش اول : نوردهی چیست؟

 

۱- دیافراگم

مولفه اول نوردهی یا اکسپوژر در عکاسی دیافراگمه. مقدار باز شدن دهانه لنز را اصطلاحا دیافراگم Aperture می گویند و با f نشان می دهند: f/2.8 ، f/4 ، f/5.6 و …

توجه داشته باش که با هر درجه ای که عدد دیافراگم رو کم کنی، لنز بازترمیشه و نور بیشتری به دوربین وارد میشه. هر چه دیافراگم رو بسته تر کنی نور ورودی به دوربین هم کمتر میشه و عدد مربوط به دیافراگم بیشتر میشه. مثلا f/1.8 دریچه دیافراگم خیلی باز و در f/22 دریچه دیافراگم خیلی بسته است. ادامه …

Aperture4 - آموزش عکاسی با تلفن همراه بخش اول : نوردهی چیست؟

۲-سرعت شاتر

مولفه دوم نوردهی یا اکسپوژر در عکاسی سرعت شاتره. در مقابل سنسور پرده ای به نام شاتر قرار داره که با فشار دادن دکمه شاتر این پرده برای مدت زمانی بالا میره و نور به سنسور میخوره.

به مدت زمانی که شاتر دوربین بازه و نور به فیلم(دوربین آنالوگ) و یا سنسور (دوربین دیجیتال) میتابه، زمان نوردهی یا اصطلاحا سرعت شاتر میگن. شاتر زمان ورود نور به دوربین رو کنترل میکنه و وقتی باز هست نور به دوربین وارد میشه.

هر چه سرعت شاتر سریع تر باشه، مدت زمانی که پرده شاتر بالا هست کمتر شده، نو کمتری به سنسور میتابه و حرکات فریز میشن و هر چه سرعت آهسته تر باشه، شاتر بیشتر باز میمونه، نور بیشتری به دوربین وارد میشه و اگه در این حین سوژه حرکت داشته باشه محو و کشیده ثبت میشه. ادامه…

 

۳-ایزو

همون طور که میدونی ISO یا ایزو به حساسیت سنسور دوربین دیجیتال به نور گفته میشه. این اصطلاح از دوره دوربین های آنالوگ فیلمی رایج شد که فیلم های مختلف حساسیت های متفاوتی به نور داشتن که روی فیلم نوشته شده بود. مثل ۱۰۰، ۲۰۰، ۴۰۰ و … .

پیشنهاد
آیا با دوربین تلفن همراه می شود عکس های خوبی گرفت؟

هر چه این عدد بیشتر میشد حساسیت فیلم به نور بیشتر بود و نور روی فیلم بیشتر اثر میذاشت.

با ورود دوربین های دیجیتال، که به جای فیلم، سنسور در اونا تعبیه شده بود، این اصطلاح به حساسیت سنسور دوربین به نور گفته شد که در تنظیمات دوربین قابل تغییر هست.

اوایل بالا بردن نویز در دوربین دیجیتال باز هم به افت کیفیت و ایجاد نویز ختم میشد. اما با پیشرفت صنعت دوربین های دیجیتال این مشکل حل شده. ادامه …

iso4 1 - آموزش عکاسی با تلفن همراه بخش اول : نوردهی چیست؟

 

[ادامه دارد…]

 

منبع +

meditation banner02 - آموزش عکاسی با تلفن همراه بخش اول : نوردهی چیست؟