کتاب “عکاسی خیابانی ۱۰۱” نوشته اریک کیم – فصل هفتم

فصل اول : معنای عکاسی خیابانی چیست؟

فصل دوم : چرا عکاسی خیابانی را دوست دارم؟

فصل سوم : از چه عکس بگیریم؟

فصل چهارم : چطور بر ترس عکاسی از غریبه ها غلبه کنیم؟

فصل پنجم : چیزهایی که از عکاسان خیابانی بزرگ یاد گرفته ام

فصل ششم : چطور عکاسی خیابانی را شروع کنیم؟

 

فصل هفتم : تمرین هایی برای عکاسی خیابانی

توی این کتاب سعی کردم مهم ترین مسائلی که در عکاسی خیابانی باهاش روبرو میشی رو توضیح بدم. در فصل آخر چند تمرین واست دارم. اگه توی عکاسی خیابانی تازه کاری و دنبال تمرین هایی هستی که کمکت کنه و تو رو به جلو ببره این فصل مال تو هست.

 

تمرین ۱ : از فاصله یه دست (حدود۷۰ سانتی متر) عکاسی کن
سخته؟ شاید! اما مطمئن باش نه تنها تمرین چالشی و هیجان انگیزی هست، بلکه باعث میشه عکس های خیلی جالبی بگیری. و البته ترست از نزدیک شدن به سوژه از بین بره. چون یه عکاس خیابانی باید نزدیکی فیزیکی و روحی با سوژه اش داشته باشه. پس به سوژه ات نزدیک شو و از فاصله یه دست عکاسی کن.

تمرین ۲ : ۵ بله و ۵ خیر
اینو توی فصل های قبل هم گفتم. تمرین این جوریه که باید توی خیابان بگردی و از آدم هایی که سوژه خوبی برای عکاسی هستن بپرسی که آیا میتونی ازشون عکس بگیری؟ و اینقدر این کار رو ادامه بدی تا ۵ پاسخ بله و ۵ پاسخ خیر بگیری. این تمرین برای شروع عکاسی خیابانی و به خصوص کم شدن ترس و افزایش اعتماد به نفس خیلی موثره.

آموزش عکاسی در سفر : چطور در مسافرت عکس های بهتری بگیریم
مطالعه

 

mehdi b2 - کتاب"عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل هفتم

تمرین ۳ : ۱۰ جواب منفی!

این تمرین از قبلی یه کم سخت تره! باید از غریبه ها بپرسی که میتونی ازشون عکس بگیری و اونا جواب منفی بدن! این کار رو باید ادامه بدی تا ۱۰ جواب خیر بگیری!

 

تمرین ۴ : سوژه ها پشت هم نباشن!
این تمرین این جوریه که باید چند سوژه رو داخل کادرت قرار بدی اما به این شکل که هیچ کدوم از سوژه هایی که توی فاصله های مختلف قرار دارن پشت هم پنهان نباشن و به اصطلاح overlap نشن! این تمرین به خصوص توی افزایش مهارت ترکیب بندی خیلی کمکت میکنه.

mehdi b3 - کتاب"عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل هفتم

تمرین ۵ : چالش ۱۰۰۰ عکس
خیلی از عکاسای خیابانی زیاد عکاسی نمیکنن. یا زیاد بیرون نمیرن و یا اینکه هر بار تعداد کمی عکس میگیرن. در حالی که یه عکاس خیابانی باید همیشه دوربینش باهاش و آماده باشه، زیاد قدم بزنه و خوب نگاه کنه و البته اینکه خیلی عکس بگیره. زیاد عکس گرفتن و بررسی عکسا باعث میشه هم دوربین و لنزت رو خوب بشناسی و هم ترکیب بندی های مختلف رو استفاده کنی. توی این چالش تو باید توی یه روز ۱۰۰۰ تا عکس بگیری. راستی این نکته رو بگم همیشه از هر سوژه و کادر چندین عکس بگیر. درباره اهمیت این موضوع بعدا واست میگم.

 

تمرین ۶ : لبخند بزن ، دست تکان بده و تشکر کن!
واسه این تمرین که بهترین راه برای عکاسی یهویی (candid) هست اینه که از سوژه بدون اینکه توجه بشه عکاسی میکنی و همین طور دوربین رو به طرفش میگیری تا تو رو ببینهه و وقتی تو رو دید به جای اینکه سرتو بندازی پایین و بری، به طرف مقابل نگاه کنی ، لبخند بزنی ، دستی تکان بدی و بگی : متشکرم! این تمرین فوق العادس! اون وقته که میفهمی چقدر ترس از عکاسی از غریبه ها بی مورده! خیلی از آدما این طور وقتا خوشحال هم میشن. اما اگه در بدترین حالت که خیلی کم اتفاق میفته طرف مقابل ناراحت هم بشه بازم دوستانه بهش میگی که عکاس خیابانی هستی و از آدم ها عکاسی میکنی. از اینکه باعث ناراحتی اون شخص شدی متاسفی و عکسش رو پاک میکنی.

۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش سوم
مطالعه

 

mehdi b4 - کتاب"عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل هفتم

 

تمرین ۷ : با یه غریبه سر صحبت رو باز کن!
به عنوان یه عکاس خیابانی خیلی اهمیت داره که از غریبه ها نترسی و بتونی به اونا نزدیک بشی و اعتمادشون رو جلب کنی. این بار باید بری توی خیابان و در هر جایی شد مثلا توی کافه یا توی صف و … سر صحبت رو با یه غریبه باز کنی. مثلا یه مکالمه کوتاه درباره وضع هوا و یا اتفاقات روزمره! خیلی از آدم ها در جواب این صحبت ها مشتاقانه بهتون پاسخ میدن!

 

تمرین ۸ : چیزای اضافی رو حذف کن!
یکی از مشکلاتی که عکاسای تازه کار دارن اینه که عکساشون پر از چیزای اضافی و زوایدی هست که عکس رو ضایع کرده و حواس مخاطب رو پرت میکنه. برای انجام این تمرین این بار وقتی داری کادرت رو میبندی قبل از فشار دادن شاتر شروع کن یکی یکی عناصر مزاحم رو حذف کن تا فقط عناصر اصلی دیده بشن. یادت باشه هر چه عکس ساده تر باشه و عناصر مزاحم کمتری داشته باشه بهتر و قوی تره.

 

mehdi b1 - کتاب"عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل هفتم

 

تمرین ۹ : به لبه های کادر دقت کن.
گاهی دقت زیادی که روی سوژه ها و مرکز کادر عکس هست باعث کاهش توجه عکاس به کل کادر میشه.این تمرین مهم به این شکله که موقع عکاسی قبل از فشار دادن شاتر، سریع چهار طرف کادر رو نگاه کن ببین تمیز باشه و هیچ عنصر مزاحمی در این قسمت ها قرار نداشته باشه.

 

تمرین ۱۰ : کیوسک تلفن!
یکی از مشکلات اصلی بعضی عکاسای خیابانی اینه که وقتی با دوربین توی خیابون میچرخن فکر میکنن همه دارن به اونا نگاه میکنن. این تمرین واسه این این گروه خیلی راهگشاست. واسه این تمرین باید توی یه قسمت از یه خیابون شلوغ به مدت نیم ساعت تا یک ساعت مثه کیوسک تلفن بایستی. توی اون مدت قطعا میفهمی که درصد زیادی از مردم تو رو نادیده میگیرن و سرگرم کار خودشون هستن.

۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش چهارم
مطالعه

 

کتاب عکاسی خیابانی ۱۰۱ هم به پایان رسید. امیدوارم که واست مفید بوده باشه.

 

[پایان ]

 

 

نوشته : اریک کیم

ترجمه : مهدی

عکس ها : مهدی بردبار

منبع +

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.