چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

AlexWebb6 800x321 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

یکی از بهترین عکاسان حال حاضر جهان که در زمینه عکاسی خیابانی و مستند اجتماعی فعالیت میکنه الکس وب هست. الکس وب متولد ۱۹۵۲ آمریکا، از عکاسان آژانس مگنوم هست. که عکس های او به خاطر رنگ های قوی،نور و پیچیدگی متمایز هستن.
در این مقاله سعی شده با بررسی عکس ها و مصاحبه های الکس وب، چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم رو مرور کنیم.

 

AlexWebb1 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

USA. New York City. 1983. Coney Island.

 

۱- به لایه ها دقت کن.

عمق یکی از عناصر مهم کارهای الکس وب هست. در بسیاری از عکس های وی شاهد پیش زمینه، میان زمینه و پس زمینه قوی و متمایز هستیم. یکی از خوبی های استفاده از لایه ها اینه که مخاطب، خودشو در عکس حس میکنه و عمق عکس رو درک میکنه.

اول پا به بخش ابتدایی عکس میذاری، بعد کم کم به لایه های بعدی می رسی.

یکی از نکته های اصلی که از این روش وب یاد میگیریم دقت و توجه برای پیدا کردن لایه های مختلف هست. این کار به شدت عکس رو قوی میکنه. و البته تاثیر بیشتری روی مخاطب میذاره.

 

۲- کادر عکس رو پر کن.

من همیشه دنبال عناصر بیشتری برای قرار دادن در عکس هستم. که شاید باعث شلوغی عکس بشه. من همیشه روی لبه حرکت میکنم و سعی میکنم در عکسم عناصر بیشتری قرار بدم. که باعث نوعی هرج و مرج در عکس میشه.

الکس وب

یکی از چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم اینه که در عکس هاش سوژه های زیادی در فاصله ها و لایه های متفاوت قرار میده. گاهی حس شلوغی رو منتقل میکنه. اما نکته مهم اینه اکثر سوژه هایی که در عکس ها هستن همپوشانی ندارن و روی هم قرار نمیگیرن. این مورد یکی از مهم ترین نکته هاست. قرار دادن سوژه های زیاد، به شکلی که رو هم رو نپوشونن.

سعی کن تو هم سوژه ها و لایه های بیشتری رو در عکست قرار بدی. برای این کار باید از یه سوژه شروع کنی و کم کم از تعداد بیشتری عکاسی کن. فقط سعی کن سوژه ها روی هم رو نپوشونن.

 

AlexWebb3 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

MEXICO. Boquillas (Border). 1979. Jumping.

 

۳- خیلی راه برو.

من مسیرها رو فقط وقتی پیاده برم بلدم. برای یک عکاس چیزی جز راه رفتن و دیدن و صبر کردن و گفتگو ، و دوباره دیدن و صبر کردن بیشتر، سعی در حفظ آرامش و اعتماد به نفس در شرایط غیر قابل انتظار و ناشناخته، و صبر کردن در گوشه ای از خیابان وجود نداره.

الکس وب

تنها راهی که میشه عکس های خیابانی خوب گرفت راه رفتن و راه رفتنه. با راه رفتن و دقت در مشاهده و صبور بودن میشه موقعیت های عکاسی خیلی خوبی پیدا کرد.
سعی کن تا جایی که میتونی راه بری. مسیرهای مختلف رو به جای ماشین، پیاده برو. دوربینت رو هم همراهت داشته باش و با دقت در پی موقعیت های عکاسی باش.

 

AlexWebb4 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

HAITI. Bombardopolis.1986.

 

۴- ۹۹ درصد عکاسی شکسته!

شانس یا تقدیر نقش بزرگی داره. تو هیچ وقت نمیتونی پیش بینی کنی. و چیز هیجان انگیز اینه که غیرمنتظره ها اتفاق می افتن. و تو باید دقت کنی که در زمان مناسب در مکان مناسب باشی. و دکمه شاتر رو توی لحظه مناسب فشار بدی. خیلی وقت ها جواب نمیده. عکاسی ۹۹/۹ درصد شکسته.

الکس وب

گرفتن عکس خوب خیلی سخته. خیلی چیزا تحت کنترل نیستن. چهره سوژه، تراکم نور، پس زمینه و … . پس بدون که بخش زیادی از عکس هایی که میگیری خوب نیستن. باید صد ها عکس بگیری تا از میان آنها تعدادی رو انتخاب کنی.

aca - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

نکته اصلی ادامه دادن این راه هست. در حالی که میدونی بخش بزرگی از عکس هات خوب نخواهند بود.

پیشنهاد
هانری کارتیه-برسون - پدر عکاسی خیابانی

 

AlexWebb5 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

Merida. 1983. Circus lion.
©Alex Webb/Magnum Photos

 

۵- روی پروژه کار کن.

پروژه های عکاسی من، مثه سفرهای ماجراجویانه هستن. که پایان مشخصی ندارن.

الکس وب

کار کردن روی پروژه راه بسیار خوبی برای پیشرفت در عکاسی هست. عکاسی پروژه ای به کارت مسیر و هدف میده و کمک میکنه که بتونی راوی ماجرا باشی. البته چندان ساده هم نیست. ممکنه پروژه چندین سال طول بکشه. پیدا کردن موضوع و ایده برای شروع پروژه هم خیلی مهمه.

به این فکر کن که از دید تو جهان و زندگی چطوریه. با عکاسی از زندگی خودت شروع کن. موضوعاتی رو برای پروژه عکاسی انتخاب کن که بهشون اهمیت میدی.

 

AlexWebb6 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

MEXICO. Oaxaca state. Tehuantepec. 1985. Children playing in a courtyard.

 

۶- اگه گیر کردی یه کار جدید بکن!

الکس وب در یکی از مصاحبه هاش میگه: سال ۱۹۷۵ حس کردم یه جورایی به آخر خط عکاسی رسیدم. اون موقع با دوربین قطع متوسط و سیاه و سفید عکاسی میکردم. معمولا عکس هایی از مناظر شهری آمریکا و نئو انگلند و نیویورک میگرفتم.

پارکینگ های متروک، عکس کودکان روی صندلی ماشین ها، سگ های که کنار خیابان خوابیده بودن. عکسام یه کم عجیب بودن. بعضی وقتا خشک و محکم، گاهی جالب توجه و شاید سورئال. بعد این حس اومد سراغم. یه جورایی حس کردم اون جور کار کردن هیچ فایده ای نداره.

بعد از این تجربه الکس وب به هایتی نقل مکان کرده و عکاسی رنگی رو شروع کرد.

خود من هم چیزی شبیه این رو حس کرده ام. اوایل که عکاسی خیابانی رو شروع کردم سعی میکردم شبیه هنری کارتیه برسون عکاسی کنم. دنبال لحظه قطعی بودم. سعی میکردم صبورانه منتظر موقعیت باشم. از کنار هم قرار دادن سوژه ها زیاد استفاده میکردم. بعد از مدتی حس کردم به بن بست رسیدم. اما یه ویدئو از بروس گیلدن در یوتیوب دیدم که فوق العاده بود. باعث شد تغییراتی در کارم بدم و از فلاش استفاده کنم و به سوژه ها زیاد نزدیک بشم. این تغییرات باعث شد که اون حس از بین بره و دوباره مشتاقانه عکاسی رو ادامه بدم.

این ماجرا واسه همه اتفاق می افته و فقط در عکاسی هم نیست. بعد از مدتی انسان از تکرار خسته میشه و فکر میکنه همه چیز تموم شده. اما با مطالعه، دیدن عکس ها و روش عکاسان بزرگ و … میشه این حس رو از بین برد.

پیشنهاد
چیزهایی که از ویلیام کلین درباره عکاسی خیابانی می آموزیم – بخش دوم

 

AlexWebb7 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

Leon. 1987.

 

۷- اشتیاقت رو دنبال کن.

موضوع علاقه و اشتیاقه. تو توی مسیر علاقت میری جلو اما هم زمان پر از شک و دو دلی هستی. با خودت میگی چرا دارم وقت و هزینه زیادی برای عکاسی صرف میکنم؟ آخرش که چی؟ هیچ کس به کار من اهمیتی نمیده! فکر میکردم خودم اهمیت میدم اما شاید اشتباه می کردم.

الکس وب

اگه میخوای پیشرفت کنی و عکسی های بهتری بگیری باید اشتیاقت رو دنبال کنی. باید سخت کار کنی و بر شک و تردید پیروز بشی. اینو از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم که با استقامت شوق عکاسی رو دنبال کنیم.

زمان هایی که دچار شک میشی سعی کن یه پروژه عکسی جدید رو شروع کنی. یا با بقیه عکاسا آشنا بشی، کتاب های عکاسی بخونی و با مداومت عکاسی رو ادامه بدی.

 

AlexWebb8 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

UGANDA. Kampala. 1980.

 

۸-احساسات رو ثبت کن.

رنگ درباره اتمسفر و حس و حال یه صحنه چیزای زیادی میگه.

الکس وب

عکاسی رنگی راه خیلی خوبی برای ثبت احساس و جو یه مکانه. البته بازم باید اضافه کنم که عکاسی رنگی فقط درباره عکس رنگی گرفتن نیست. بلکه باید درباره داستان و مفهومی که رنگ در عکس به وجود میاره فکر کرد. الکس وب درباره عکاسی می آموزیم.

الکس وب میگه :”سه سال بعد از اولین سفرم به هائیتی، دیدم اونجا شرایط یه طور دیگه ست.رنگ های غلیظ و پر انرژی! نورهای سوزاننده و رنگ های تند انگار به شکلی در فرهنگ اونجا وجود داشت. که با آرامش و سکوت عکس هایی که در نیوانگلند گرفته بودم فرق داشت. از اون موقع عمدتا رنگی عکاسی کردم.”

همان طور که میبینی چیزی که باعث تغییر سبک از سیاه و سفید به رنگی شده، حس و حال و قدرت اون منظقه بوده.

فکر کردن به حس و مودی که پروژه عکاسی داره و پیدا کردن بهترین فرم برای ارائه یکی از نکات مهمی هست که میشه از زندگی حرفه ای وب یاد گرفت. روشی که برای عکاسی انتخاب میکنی هر کدام پیامی برای مخاطب داره.

 

AlexWebb9 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم

GRENADA. Gouyave. Bar. 1979.

 

۹-سفر!

یکی از بدی های سفر نرفتن اینه که گاهی باعث میشه ذهن آدم بسته بمونه. اینکه انسان همه دنیا رو اطرافیان و جامعه خودش میدونه و خبری از بیرون نداره. سفر چشم انسان رو به روی جهان باز میکنه. باعث میشه دید بزرگتری داشته باشی و آدم های جدید ببینی و با فرهنگ های متفاوت آشنا بشی و دنیات رو بزرگ تر کنی. الکس وب درباره عکاسی می آموزیم.

اتفاقی یکی از رمان های گراهام گرین رو برای خواندن انتخاب کردم که داستانش توی هائیتی اتفاق می افتاد. این دنیا همزمان شگفت انگیز و ترسناک بود. چند ماه بعد سوار یه هواپیما به مقصد هائیتی بودم. سه هفته اول سفرم به هائیتی خودم رو در دنیایی دیدم که هرگز تجربه نکرده بودم. دنیای ظریف و عاطفی. بی نظیر و گاهی غم انگیز. من شروع به جستجوی جاهای دیگه در دریای کارائیب و مرز مکزیک و آمریکا کردم.

الکس وب

به اندازه ای که میتونی سفر کن. سفر به من یاد داده که کمتر مادی گرا باشم. و با فرهنگ و راه های متفاوت زندگی کردن آشنا کرده. و البته باعث شده عکس ها و پروژه های عکاسی مختلفی رو در جاهای مختلف انجام بدم.

 

 

منبع +

تمامی عکس ها از صفحه الکس وب در سایت مگنوم

meditation banner02 - چیزهایی که از الکس وب درباره عکاسی می آموزیم