۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش پایانی

,
آموزش ترکیب بندی عکاسی در عکاسی خیابانی حالت دست ها در ترکیب بندی عکس

نکات مهم برای آموزش عکاسی

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

بخش چهارم

بخش پنجم

بخش ششم

بخش پایانی نکات مهم برای آموزش عکاسی خیابانی :

 

۶۱- عکس های پیچیده تر بگیر.

اینکه فقط بری توی خیابان و عکس های معمولی از آدم هایی که در حال رفت و آمدن بگیری کار چندان موفقی نیست. اگه میخوای کار مهمی بکنی و عکس متفاوتی بگیری باید خلاق و ریسک پذیر باشی و از اجرای کارهای نو و متفاوت ترسی نداشته باشی. مثلا دوربین رو کج بگیری، از نوردهی بالا استفاده کنی، از زوایای نه چندان معمول عکس بگیری، از فلاش استفاده کنی و … .

در زمانی که ما از دوربین دیجیتال استفاده میکنیم و نیازی به نگرانی بابت هزینه فیلم نیست، گرفتن عکس تقریبا هیچ هزینه ای نداره. پس تا میتونی عکس بگیر و کادرها و لایه ها و نورهای متفاوت رو امتحان کن. برای کار متفاوت کردن فقط لازمه مقداری جسورتر، ریسک پذیر تر و خلاق تر باشی.

aca - ۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش پایانی

۶۲- سفر به تنهایی تو رو عکاس بهتری نمیکنه.

سفر خیلی لذت بخشه و فایده های زیادی هم داره. اما هیچ وقت تو رو عکاس بهتری نمیکنه. یعنی اینجوری نیست هر چه بیشتر سفر کنی و عکس بگیری عکاس بهتری میشی. چون در سفر وقت کمتری برای آموختن و نقد و بررسی عکس ها میمونه و پیشرفتت رو کند میکنه.

توی مسافرت در یه شهر یا کشور دیگه، همه چیز به چشم آدم جدید و جذاب میاد و آدم بی اختیار از همه چیز عکس میگیره. جذابیت و تفاوت اون شهر تمرکز لازم برای ترکیب بندی رو کم میکنه.

تو میتونی توی شهر و محله ای که زندگی میکنی، با اعتماد به نفس، دقت و خلاقیت عکس های متفاوتی بگیری.

 

erickim33 - ۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش پایانی

 

۶۳- چالش ۱۰/۰۰۰ قدم

این روزا به وسیله تلفن ها و ساعت های هوشمند میشه تعداد قدم ها رو شمرد. توی این چالش ازت میخوام که وقتی برای عکاسی رفتی بیرون، سعی کنی تا ۱۰ هزار قدم راه بری. در حالی که دوربینت از گردنت آویزونه و یا توی دستت آماده عکس برداری هست.

شاید اولش ده هزار قدم راه رفتن سخت باشه اما میتونی از کمتر شروع کنی و کم کم به این تعداد برسی. مهم اینه که خیلی راه بری.
به عنوان یه عکاس خیابانی تو باید بتونی ساعت ها توی خیابان قدم بزنی و تمرکز و انرژی برای پیدا کردن سوژه های خوب،عکاسی، گفتگوهای کوتاه با غریبه ها و … داشته باشی.

پیشنهاد
۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش ششم

البته در این بین میتونی توی کافه یا جایی بشینی، استراحت کنی و چیزی بخوری. بعد دوباره ادامه بدی.

۶۴-از توی ماشینت عکس بگیر.

اگه راننده ای و یا ساعت های زیادی توی ماشینت هستی میتونی از این موقعیت به نفع عکاسی استفاده کنی. میتونی از داخل ماشین از محیط خیابان و آدم ها عکس بگیری. میتونی از جای راننده، یا از چارچوب پنجره و یا هر شکل دیگه ای عکاسی کنی. نکات مهم برای آموزش عکاسی.

تا حالا عکس های خیابانی خیلی خوبی دیده ام که از داخل ماشین گرفته شدن. بهت پیشنهاد میکنم اینو امتحان کنی.

۶۵- برای قدم زدن برو.

اینکه با خودت بگی میرم بیرون که عکاسی بکنم و باید عکس های خوبی بگیرم، باعث ایجاد فشار و استرس میشه. با خودت بگو دارم میرم قدم بزنم. دوربینم رو هم با خودم میبرم. اگه چیز جالبی دیدم ثبتش میکنم.

به عنوان تجربه شخصیم هر وقت با این تصور رفتم بیرون عکس های بهتری گرفتم. سعی کن آروم توی خیابان ها قدم بزنی، از دیدن مغازه ها و آدما لذت ببری، خودتو از استرس و نگرانی خالی کنی، یا از یه قهوه توی کافه لذت ببری. همین طور دوربینت هم آماده به کار باشه. وقتی موقعیت خوبی دیدی ثبتش کن.

۶۶- کارهای اساتید عکاسی خیابانی رو مطالعه کن.

یکی از بهترین راه ها برای پیشرفت در عکاسی خیابانی مطالعه آثار عکاسان بزرگه. اینکه چطور اونها تونستن عکس های متفاوت، خلاقانه و ماندگار بگیرن.

سعی کن کارهای اساتید رو ببینی و بررسی کنی. تکنیک ها و روش های عکاسان بزرگ رو یاد بگیری و ازشون استفاده کنی. وقتی در اون ها خبره شدی میتونی این تکنیک ها رو ترکیب کنی و کم کم به روش خودت برسی.

 

erickim 70 25 - ۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش پایانی

 

۶۷- محکم اما انعطاف پذیر باش.

گاهی در عکاسی شرایط سخت میشه. عکس هات طرفداری ندارن، روزهای زیادی میری بیرون اما عکس خوبی نمیگیری، کم کم داری از رویای عکاسی ناامید میشی. اما باید در مقابل خستگی، نا امیدی، روزمرگی و .. محکم بایستی و ازشون عبور کنی. تو به خاطر رویاهات و لذتی که از عکاسی میبری باید ادامه بدی.

پیشنهاد
چطور بر ترس از عکاسی خیابانی غلبه کنیم؟

گاهی در برابر شرایط، سوژه ها و … باید انعطاف داشته باشی و با شرایط کنار بیای تا بتونی کاری که میخوای رو بکنی.

این دو در ترکیب با هم باعث میشن در حرفه خودت بتونی پیشرفت کنی.

۶۸- تو یه جامعه شناس خیابانی هستی!

از وقتی عکاسی خیابانی رو شروع کردم خودمو یه جامعه شناس میدونم که ابزارش به جای قلم و کاغذ، دوربینش هست. سعی میکنم بر اساس مطالعه و آموزشی که در زمینه جامعه شناسی داشتم، به جامعه نگاه کنم. سعی میکنم از عکاسی خیابانی در جهت شناخت جامعه، آشنایی با مردم و ثبت لحظات عاطفی و انسانی استفاده کنم.

به عنوان یکی از نکات مهم برای آموزش عکاسی خیابانی بهت توصیه میکنم تو هم خودتو یه جامعه شناس خیابانی بدون. سعی کن جامعه رو به شکلی که میبینی روایت کنی.

۶۹- نور رو دنبال کن.

بدون نور عکسی وجود نداره. و نور خوب برای ثبت یه عکس با کیفیت ضروریه. استفاده مناسب از نور میتونه تصاویر جذابی ایجاد کنه. سعی کن برای عکاسی نور خوبی رو پیدا کنی. ساعت های مختلف در فصل های مختلف عکاسی کن تا بهترین نورها رو از دست ندی.

aa - ۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش پایانی

نور زمان طلوع و غروب خورشید با زاویه ای که داره سایه های دراماتیکی به وجود میاره.

۷۰- مثه یه بچه عکاسی کن.

بچه ها معمولا کاری میکنن که ازش لذت ببرن. سعی کن پروژه عکاسی ات رو به همین شکل ببینی. راهی برای لذت بردن! فکر کردن مداوم به پیدا کردن سوژه، استرس ارتباط با غریبه ها و عکاسی از اون ها، فکر جمع آوری فالوور و درآمد و … عکاسیتو خراب میکنه.

عکاسی خیابانی رو به شکل گشت و گذار در خیابانها، دقت در ثبت عواطف انسانی، آشنایی با غریبه ها و کاری مهیج و چالش برانگیز ببین.

 

خوب دوست عزیز این مقاله طولانی هم به پایان رسید.
در این هفت بخش ، مقاله “۷۰ نکته ضروری برای عکاسان خیابانی تازه کار”، نوشته اریک کیم رو مطالعه کردیم که از نکات مهم برای آموزش عکاسی محسوب میشن. امیدوارم واست مفید و راه گشا بوده باشه. خوشحال میشم اشتباهات و نواقص ترجمه رو بهم گوشزد کنی. واست بهترین ها رو آرزو دارم.

 

 

 

[پایان]

 

 

منبع +

 

meditation banner02 - ۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش پایانی