ترفندهایی برای پیشرفت در پرتره خیابانی

برای من عکاسی پرتره یکی از جالب ترین و الهام بخش ترین ژانرهای عکاسی ست. و البته در کنار این، یکی از سخت ترینها هم هست. توی این مقاله به چند ترفند و نکته درباره گرفتن عکسهای پرتره اشاره شده که میتونه واسه ما علاقمندای عکاسی خیابانی مفید باشه.

۱- به صدای درونت گوش کن.
واسه گرفتن یه عکس خوب فقط توجه به نکات فنی کافی نیست. بلکه باید در کنار اون، بخشی از خودت و افکارت رو بذاری تا کاری متفاوت و جذاب به وجود بیاری. موقع عکاسی با سوژه ارتباط روحی برقرار کن و سعی کن عکس پراحساسی بگیری. گاهی بهتره همه چیزو به کودک درونت بسپاری.

 

Zun Lee4 - ترفندهایی برای پیشرفت در پرتره خیابانی

۲- به چشم ها توجه کن.
چشم ها دریچه ای به روی روح هستن و خیلی خوب احساسات رو بیان میکنن. زمانی که میخوای عکس پرتره بگیری به چشم های سوژه ات خوب توجه کن. نیازی نیست سوژه حتما رو به دوربین لبخند بزنه. اینکه چشم ها به کدام سمت نگاه میکنن و یا چه حالتی دارن خیلی به تاثیرگذاری عکس کمک میکنه.

۳- به تنظیمات فکر کن.
موقع عکاسی پرتره همه حواست رو متوجه سوژه نکن. بلکه به دوربین و تنظیماتش هم فکر کن. ببین چه چیزایی میخوای توی عکس باشه. به پس زمینه و پیش زمینه توجه کن. و اینکه باز یا بسته بودن دیافراگم چقدر از محیط اطراف رو واضح نشون میده. محیط اطراف یه سوژه تاثیر خیلی زیادی روی تصور و قضاوت مخاطب نسبت به سوژه داره.

 

Zun Lee2 - ترفندهایی برای پیشرفت در پرتره خیابانی

۴-از نور به خوبی استفاده کن.
به این فکر کن که بهترین استفاده رو از نور محیط کنی. تور طبیعی یا مصنوعی. نور ساعت های مختلف روز، در شرایط جوی مختلف و … . استفاده خلاقانه از نور خیلی به قوت عکس کمک میکنه.

کتاب “راهنمای عکاسی خیابانی” اثر اریک کیم – فصل سوم
مطالعه

۵- سوژه رو طبیعی عکاسی کن.
اکثر آدما موقع عکاسی رو به دوربین لبخند میزنن. اما اینکار عکس های مصنوعی و تکراری به وجود میاره. بذار سوژه احساس راحتی کنه و ازش بخواه کراحت باشه و دوربین رو مقابل خودش حس نکنه. دست ها و سرشو به حالت های مختلف در بیاره و … . ارتباط با سوژه و اینکه ازش بخوای که بذاره از زاویه های مختلف ازش عکس بگیری یکی از چالش های عکاسی خیابانی هست.

 

Zun Lee1 - ترفندهایی برای پیشرفت در پرتره خیابانی

۶- یاد بگیر که اهمیت ندی.
شاید به نظرت گشتن توی خیابون به یه دوربین عجیبه و آدم انگشت نما میشه. و اینکه از غریبه ها بخوای که اجازه بدن ازشون عکس بگیری کار خیلی عجیبیه. در حالی که این طوری نیست. اکثر آدم ها اینقدر درگیر کار و زندگی خودشون هستن که به اینکه یه نفر توی خیابون با یه دوربین دنبال سوژه میگرده زیاد اهمیت نمیدن. پس تو هم باد بگیر که زیاد اهمیت ندی و کار خودتو بکنی. هر کس دنیای خودشو داره.

 

منبع +

عکس ها از Zun Lee

به اینا هم یه نگاه بنداز:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.