حالت های بدن – عکس از اریک کیم

کتاب “عکاسی خیابانی ۱۰۱” نوشته اریک کیم – فصل سوم

فصل اول : معنای عکاسی خیابانی چیست؟

فصل دوم : چرا عکاسی خیابانی را دوست دارم؟

 

فصل سوم : از چه عکس بگیریم؟

خوب حالا فرض کنیم در خیابان هستیم و میخواهیم عکاسی خیابانی را شروع کنیم. از چه عکس بگیریم؟ کدام مکان را برای عکاسی انتخاب کنیم؟ تمرکز خود را روی چه چیزهایی بگذاریم؟

قبل از هر چیز توصیه می کنم برای شروع منطقه ای شلوغ و خیابانی پر رفت و آمد را انتخاب کنید. چون شانس بیشتری برای دیدن سوژه های جذاب و گرفتن عکس های خیابانی خوب دارید. مانند یک ماهیگیر که قطعا برای ماهیگیری جایی را انتخاب می کد که تراکم ماهی ها بیشتر باشد. انتخاب منطقه ای شلوغ در مرکز شهر علاوه بر شانس دیدن سوژه های جذاب، از این جهت انتخاب خوبی ست که شما می توانید در بین جمعیت گم شوید و استرس کمتر و اعتماد به نفس بیشتری برای عکاسی خیابانی داشته باشید.

 

حال چند تکنیک را در این باره مرور میکنیم:

۱- عناصر مجاور هم

erickim surreal - کتاب"عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل سوم
مجاورت – عکس از اریک کیم

یکی از تیکنیک های پایه و اساسی “مجاورت” است. به این معنا که از دو عنصر که در کنار یکدیگر هستند عکس بگیرید. به عنوان مثال، وقتی شما پیرمردی را می بینید که در کنار پسربچه ای ایستاده است، یا وقتی که شخصی با لباس قرمز را می بینید که پشت سرش دیوار سبزی وجود دارد،و یا مثلا عکاسی از شخصی تنومند در کنار یک فرد لاغر.

 

۲- حالت های بدن

eric kim street photography hand gestures 01 - کتاب"عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل سوم
حالت های بدن – عکس از اریک کیم

یکی دیگر از تکنیک های جالب عکاسی خیابانی که می شود از آن برای ثبت تصاویر جالب استفاده کرد، عکاسی از حالت های بدن است. مثلا سوژه ای که دست هایش حالت جذابی دارند. یا حالت صورت و بدنش جالب است. با ثبت این حالت ها شما به سوژه احساس می دهید و مخاطب با تماشای عکس حس آن فرد را درک می کند.

ایزو چیست و چطور باید آن را برای عکاسی خیابانی تنظیم کرد؟
مطالعه

به عنوان مثال وقتی مردی که روی صندلی پشت میز کافه ای نشسته و با دست هایش صورتش را پوشانده می بینید، حس استرس و خستگی می کنید. یا وقتی فردی با دست صورتش را مقابل آفتاب پوشانده حالتی پرانرژی دارد. عکس هایی که سوژه دست هایش را به شکل جالبی گرفته بسیار تاثیرگذار تر از عکسی است که سوژه دست هایش را به شکل عادی صاف کنار خود گرفته است.

 

۳- احساس

eric kim street photography the city of angels - کتاب"عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل سوم
احساس – عکس از اریک کیم

برای من عکسی خوب و به یاد ماندنی است که عکاس در آن حس سوژه را ثبت کرده باشد. مثلا با ثبت حالت های بدن و دست و چهره که به آن اشاره کردیم شما به عکس احساس می دهید. اما در کنار آن عقیده من این است که برای ثبت احساس شما باید با سوژه ارتباط عاطفی برقرار کنید. یعنی به او به عنوان یک انسان ارزش بگذارید و با او همدردی کنید. سعی کنید با قلبتان عکاسی کنید.

 

۴- پرتره خیابانی

eric kim street photography hearts street portrait - کتاب"عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل سوم
پرتره خیابانی – عکس از اریک کیم

یکی از شکل های فراگیر عکاسی خیابانی “پرتره خیابانی” ست. در این مورد به جای عکاسی از یک صحنه که انسان جزئی از آن است، تمرکز خود را روی عکاسی از یک شخص قرار می دهید. شاید بعضی ها عقیده داشته باشند که پرتره جزو عکاسی خیابانی نیست. اما من با آنها موافق نیستم. به اعتقاد من پرتره های خیابانی گاهی جزو آثار درخشان و بسیار تاثیرگذار عکاسی خیابانی هستند. پس اگر به چهره ها علاقه دارید عکاسی پرتره را به شما پیشنهاد می کنم.

در ابتدا می توانید با درخواست اجازه برای عکاسی، از سوژه بخواهید که در مقابل پس زمینه خوب(مثلا یک دیوار) و یا در مقابل و یا مخالف نور بایستد و از او چندین عکس بگیرید. به آن شخص بگوئید که از نظر شما چهره جذابی دارد و یا از طرز لباس پوشیدن وی را دوست دارید. درخواست اجازه برای عکاسی از یک غریبه در ابتدا شجاعت زیادی می خواهد ولی پس از چندین بار درخواست از اشخاص مختلف برای شما کاری عادی می شود.

۷۰ نکته مهم که هر عکاس خیابانی باید بداند – بخش پنجم
مطالعه

 

۵- هندسه-معماری-ترکیب بندی

eric kim street photography mood board - کتاب"عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل سوم
هندسه-معماری-ترکیب بندی – عکس از اریک کیم

یکی از روش های خوب برای عکاسی خیابانی ثبت سوژه در مقابل پس زمینه ای زیبا و جذاب است. به خصوص در ابتدا که شاید شجاعت عکاسی از غریبه ها را نداشته باشید میتوانید به دنبال یک پس زمینه خوب که می تواند شامل شکل های هندسی ساختمان ها، معماری جذاب و یا ترکیب چندین عنصر باشد بگردید. سپس کادر خود را تنظیم کنید و متتظر بمانید تا شخصی از مقابل آن پس زمینه بگذرد و از وی عکاسی کنید. هنری کارتیر برسون (عکاس خیابانی معروف) بسیاری از عکس های خود را با این روش گرفته است.

با یافتن عناصر هندسی و ترکیب بندی مانند خط های قطری، منحنی ها و مثلث ها و قرار دادن یک سوژه در نقطه مناسب این پس زمینه عکس های بسیار زیبایی می توانید بگیرید.

 

[ادامه دارد … ]

 

 

نوشته : اریک کیم

ترجمه : مهدی

منبع +

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.