Eric Kim

کتاب “عکاسی خیابانی ۱۰۱” نوشته اریک کیم – فصل اول

فصل اول : معنای عکاسی خیابانی چیست؟

اگر دارید این کتاب را میخوانید یعنی به عکاسی خیابانی علاقه دارید. اما قبل از اینکه درباره اینکه چگونه عکس خیابانی بگیریم حرف بزنیم، باید درباره اینکه عکاسی خیابانی چه هست بحث کنیم. شخصا از معنا کردن بیزارم. به نظر من معنا کردن ذهن را به روی ممکن ها می بندد و هر معنایی، تنها نظر یک شخص حرفه ای روی آن موضوع هست. 

بنابراین به عنوان هدف این کتاب میخواهم که عکاسی خیابانی را از روشی سست و مبهم معنا کنم. به شخصه فکر نمیکنم تعریفی قطعی از عکاسی خیابانی وجود داشته باشد. اما از نظر من عکاسی خیابانی یعنی : “مستند کردن انسانیت”.

 

فکر نمیکنم عکاسی خیابانی باید حتما بدون اطلاع سوژه انجام شود.(کاری که بیشتر عکاسان میکنند). خیلی از اساتید عکاسی خیابانی از سوژه های خود، برای عکاسی اجازه میگیرند. خیلی از این عکاس ها مثل ویلیام کلین، دیان اربوس، و حتی هنری کارتیر برسون.(به غیر از عکسهای صحنه ای که در اسپانیا گرفته).

 

همین طور من فکر نمیکنم عکاسی خیابانی حتما باید شامل انسان ها باشد. بهترین عکس های خیابانی، معمولا عکس هایی شامل انسان ها هستند، اما شما میتوانید از هر چیزی عکس خیابانی بگیرید. من عکس های خیابانی فوق العاده ای دیده ام که در آها انسانی نبوده. اما فکر میکنم لازم است عکس خیابانی شامل انسانیت باشد

همچنین به نظرم عکاسی خیابانی باید در یک مکان عمومی گرفته شود. اما این ممکن است کمی گیج کننده باشد. به نظر من می توان در مترو عکس خیابانی گرفت. هرچند مترو همیشه یک جای عمومی تعریف نمی شود. می شود در پاساژ عکس خیابانی گرفت، هر چند ممکن است بیشتر یک جای خصوصی باشد. من عکس های خیابانی عالی زیادی دیده ام که در ساحل یا حتی داخل جنگل گرفته شده اند!

راهنمای عکاسی خیابانی اثر مایکل ارنست سوییت - 1
مطالعه

بنابراین به نظر من تقریبا هر چیزی میتواند عکس خیابانی باشد. اما سوال این نیست که آیا این عکس خیابانی هست یا نه؟ سوال باید این باشد که آیا این عکس خیابانی خوبی هست یا نه؟ و منظور من از عکس خیابانی خوب در برابر عکس خیابانی بد، این است که عکس دارای احساسات قوی هست و من را به یاد انسانیت می اندازد یا نه؟!

از نظر فنی یک عکس از آسمانخراش ها می تواند یه عکس خیابانی باشد. هرچند عکس کسل کننده ایست. عکس صندلی های یه کافه را هم می توان خیابانی دانست. (ادم ها از صندلی استفاده می کنند پس یزی درباره انسان ها می گوید). اما با توجه به اینکه تو چطور این کار را میکنی سوال بزرگتر این است که آیا این عکس جذاب، به یادماندنی و پرمعنا هست یا نه؟

به نظرم بیشتر کسانی که وارد عکاسی خیابانی می شوند عکاسی از آدمها را دوست دارند. پس به عنوان هدف این کتاب، ما روی اینکه چطور از غریبه ها در مکان های عمومی عکاسی کنیم فوکوس میکنیم. اما اگر از کسی که زمین خورده عکس بگیری، یا وقتی کسی در حمام است از وی عکاسی کنی، عکس خیابانی نیست. پس دوباره می گویم درگیر این نباشید که این عکس خیابانی هست یا نه. فقط به این دقت کنید که عکسی پرمعنا، به یادماندنی و عاطفی بگیرید. خیلی از ما در شهر زندگی میکنیم، پس بیشتر عکس ها داخل شهر و خیابان ها گرفته می شود.

راستی تو عکاسی خیابانی را چطور معنا میکنی؟

چرا از عکاسی خیابانی می ترسیم؟
مطالعه

[ادامه دارد … ]

 

 

نوشته : اریک کیم

ترجمه : مهدی

منبع +

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.