کتاب “راهنمای عکاسی خیابانی” اثر اریک کیم – فصل اول

اریک کیم

 

مقدمه

دوست عزیزم

این کتاب رو می نویسم تا همه چیزایی که توی این ۱۰ سال درباره عکاسی خیابانی یاد گرفته ام رو خلاصه کنم. این کتاب رو به عنوان عصاره درس های شخصیم در عکاسی خیابانی درنظر بگیر. تو این کتاب صحیح و غلطی وجود نداره. اینا همگی نظرات من هستند. اما امیدوارم که مطالب به درد بخور رو بگیری و باقی رو بذاری کنار.

در نهایت ازت میخوام که عکاسی خیابونیت رو یه پروژه شخصی بدونی. برای عکسایی که بخشی از روحت رو درونش گذاشتی. منظورم اینه که عکسایی از دیگران بگیری که نشان دهنده درکی از اونا باشه, آدمایی که بتونی رنج یا شادیشون رو حس کنی.

با قلبت عکاسی کن

اریک.

همه فصل ها

 

فصل اول

عکاسی خیابانی چیه؟

عکاسی خیابانی همون معنا رو میده که تو بهش باور داری! درست و اشتباهی توی این کار نیست. عکاسی خیابانی هنر گشتن توی خیابونه،، و عکاسی از هر چیزی که واست جالب باشه. تو مجبور نیستی خودت رو ملزم به رعایت هر قانونی بدونی. عکاسی خیابونی دموکراتیک ترین فرم عکاسیه. چون همه چیزی که نیاز داری یه جای شلوغه و یه دوربین، برای ثبت هر چیزی که به نظرت جالبه، و واست پرمفهومه!

اگه بخوام عکاسی خیابانی رو معنا کنم، جوابم اینه :”ثبت انسانیت”. “انسانیت” معناهای زیادی داره! من انسانیت رو با عکس گرفتن از آدما، ساختمونا، چیزایی که تو خیابون پیدا میکنم و هر چیز دیگه ای که باعث میشه حال آدما رو حس کنم ، مستند میکنم.

فکر کنم قبل از همه اینا، عکاسی خیابانی درباره مستندسازی آدما،جاها و خیابونا همراه با احساس شخصی خودته. عکاسی خیابانی درباره داشتن یه ذهن بازه، و سرگردانی توی خیابونا، و گشتن بدون هیچ تصور و خیال و فکری که از قبل داشته باشی.

کتاب "عکاسی خیابانی ۱۰۱" نوشته اریک کیم - فصل هفتم
مطالعه

من با این نظر موافقم که بهتره در عکاسی خیابانی سوژه مطلع نباشه. هرچند از طرف دیگه خیلی از عکسای خیابانی خوب رو دیدم که با اجازه سوژه گرفته شدن و حتی عکسایی که توش آدمی حضور نداشته. اما اون چیزی که مهمه اینه که من بتونم با روحم با عکاسی ارتباط برقرار کنم.

پس نگران نباش که از آدما عکس بگیری(یا ساختمونا)، چه اجازه بگیری چه بی خبر باشه، و نگران نباش که توی شلوغی مرکز شهر عکاسی کنی یا توی یه مجتمع تجاری. ورود به عکاسی خیابانی برای همه آزاده، واسه عکاسی توی هر جایی. و واسه تفسیری که تو ازش داری هم آزاده! نذار کسی واست عکاسی خیابانی رو معنا کنه. خودت واسه خودت معناش کن.

 

[ادامه دارد…]

 

نویسنده : اریک کیم

مترجم : مهدی

*ترجمه از روی نسخه الکترونیکی منبع باز (open source).

 

به اینا هم یه نگاه بنداز:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.