ایزو چیست و چطور باید آن را برای عکاسی خیابانی تنظیم کرد؟

iso5 800x321 - ایزو چیست و چطور باید آن را برای عکاسی خیابانی تنظیم کرد؟

ایزو چیه؟

همون طور که میدونی ISO یا ایزو به حساسیت سنسور دوربین دیجیتال به نور گفته میشه. این اصطلاح از دوره دوربین های آنالوگ فیلمی رایج شد که فیلم های مختلف حساسیت های متفاوتی به نور داشتن که روی فیلم نوشته شده بود. مثل ۱۰۰، ۲۰۰، ۴۰۰ و … . هر چه این عدد بیشتر میشد حساسیت فیلم به نور بیشتر بود و نور روی فیلم بیشتر اثر میذاشت.

البته این روشن تر شدن عکس به قیمت وجود دانه های سیاه و یا رنگی در عکس تموم میشد که اصطلاحا بهش نویز NOISE گفته میشد.

iso1 - ایزو چیست و چطور باید آن را برای عکاسی خیابانی تنظیم کرد؟

 

با ورود دوربین های دیجیتال، که به جای فیلم، سنسور در اونا تعبیه شده بود، این اصطلاح به حساسیت سنسور دوربین به نور گفته شد که در تنظیمات دوربین قابل تغییر هست. اوایل بالا بردن نویز در دوربین دیجیتال باز هم به افت کیفیت و ایجاد نویز ختم میشد. اما با پیشرفت صنعت دوربین های دیجیتال این مشکل حل شده.

این روزا با پیشرفت دوربین های عکاسی دیجیتال دیگه بالا بردن ایزو چندان نگران کننده نیست. برعکس چندین سال قبل که دوربین ها در ایزوی بالا نویز خیلی زیادی داشتن، دوربین های امروزی نویز چندانی در ایزوهای ۱۶۰۰ و ۳۲۰۰ هم ندارن. حتی بعضی دوربینا تا ایزوی ۶۴۰۰ هم عکس های شارپ و باکیفیتی میگیرن.

 

iso2 - ایزو چیست و چطور باید آن را برای عکاسی خیابانی تنظیم کرد؟

 

حالا بالا بردن ایزو چه تاثیری داره؟

با بالا بردن ایزو، همون طور که گفتم حساسیت سنسور به نور بیشتر میشه و نور رو بیشتر ثبت میکنه پس عکس پر نورتر و روشن تر ثبت میشه. خوب این باعث میشه در محیط های کم نور، مثلا در سایه، محیط های داخلی و یا شب، عکس روشن تر بشه و از طرفی سرعت شاتر مناسبی رو به عکاس میده تا بتونی حرکات رو فریز کنه.

پیشنهاد
10 قانون که باید در عکاسی خیابانی شکسته شوند - بخش اول

 

ایزو به چه درد عکاس خیابانی میخوره؟

وقتی تصمیم داری توی خیابان در زمان های مختلف، توی نورهای متفاوت عکاسی کنی و میخوای تصویر روشن تر بشه، و علاوه بر اون، حرکات فریز بشن، باید سرعت شاتر خوبی داشته باشی. اگه سرعت شاترت بالا باشه (بالاتر از ۱/۲۵۰ ثانیه)، حرکات فریز نمیشن و اجسام کشیده ثبت میشن. اما با بالا بردن ایزو، و بالا رفتن حساسیت سنسور به نور، دوربین سرعت شاتر رو پایین میبره. (در حالت P یا Program)

aca - ایزو چیست و چطور باید آن را برای عکاسی خیابانی تنظیم کرد؟

 

iso3 - ایزو چیست و چطور باید آن را برای عکاسی خیابانی تنظیم کرد؟

 

در عکاسی خیابانی ایزو رو، روی چی بذارم؟

به نظر من ایزوهای مناسب برای عکاسی خیابانی ۱۶۰۰ – ۳۲۰۰ هست. با این کار هم تصویرت چندان نویز نداره، و هم اینکه تصویر واضحی ثبت میکنی. برای نور روز ایزو ۸۰۰-۱۶۰۰ و شب ، ۱۶۰۰-۳۲۰۰ و حتی درباره دوربین های فول فریم که سنسور بزرگی دارن تا ۶۴۰۰ رو توصیه میکنم.

iso4 1 - ایزو چیست و چطور باید آن را برای عکاسی خیابانی تنظیم کرد؟

آیا وجود نویز عکس رو خراب میکنه؟

نه اصلا! حتی بعضی عکاسا وجود مقداری نویز و گرین در عکس رو باعث قوی تر شدن و ایجاد درام در عکس میدونن.

meditation banner02 - ایزو چیست و چطور باید آن را برای عکاسی خیابانی تنظیم کرد؟